Przyczyna awarii akumulatora żelowego- zardzewiały przewód masowy.

W okresie zimowym auta narażone są na częste awarie. Wina niestety często leży po stronie kierowcy, który w nieodpowiedni sposób dba o bezpieczeństwo swojego pojazdu i jego profilaktykę. Najczęstszą przyczyną awarii samochodów zimą jest awaria akumulatora samochodowego. Współczesne samochody, a zwłaszcza te dostępne w ofercie wypożyczalni wyposażone są w nowoczesne akumulatory żelowe, w niektórych spotkać można jeszcze kwasowo- ołowiowe.

Awarie spowodowane przez akumulator

Dlaczego akumulator odmawia posłuszeństwa i uniemożliwia podróżowanie? Przyczyn może być kilka.

Po pierwsze, doszło do spadku elektrolitów wewnątrz akumulatora. W przypadku tradycyjnych akumulatorów kwasowo- ołowiowych można to łatwo sprawdzić i samodzielnie uzupełnić odpowiednią ilością wody destylowanej. W przypadku akumulatorów żelowych sprawa się nie, co komplikuje, albowiem są one tak skonstruowane, że trudno jest dostrzec poziom elektrolitów, nie oznacza to jednak, że jest to czynność niewykonalna.

Drugą przyczyną awarii baterii i to zarówno akumulatorów żelowych jak i kwasowo- ołowiowych jest przewód masowy, który łączy silnik z nadwoziem. Wystarczy niewielkie zabrudzenie tudzież rdza na przewodzie i akumulator przestaje działać. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas oczyszczenie wszystkich połączeń i dopiero wówczas będziemy mieć pewność, że akumulator żelowy będzie magazynował i oddawał prąd.

Siarczysty mróz, mała eksploatacja i zanieczyszczenie przewodu masowego, to trzy najczęstsze przyczyny awarii akumulatora samochodowego. Gdy więc bateria w Twoim samochodzie odmówi posłuszeństwa sprawdź wszystko dokładnie, po co wyrzucać pieniądze w błoto, skoro można szybko i niewielkim kosztem usunąć przyczynę usterki. Więcej informacji odnośnie problemów z akumulatorami związanych z obniżoną temperaturą można znaleźć na stronach dystrybutorów baterii.

Wypożyczając samochód możemy oczekiwać, że akumulator będzie sprawny i nie musimy martwić się o to „czy odpali”. Jednak nawet w fabrycznie nowym samochodzie, wyposażonym w naładowany akumulator może wystąpić problem … gdy kierowca zachowa się nieodpowiedzialnie. Przykładowo pozostawienie samochodu na kilka godzin na światłach mijania doprowadzić może do nadmiernego rozładowania. Przy bardzo obniżonym napięciu akumulator nie będzie w stanie dostarczyć mocy wystarczającej do uruchomienia silnika.